בוסטון
תרבות בבוסטון אומנות בבוסטון טבע בבוסטון בילויים בבוסטון

בוסטון>מידע שימושי

לטייל בבוסטון
אטרקציות בבוסטון
אטרקציות מחוץ לעיר
מוזיאונים בבוסטון
חיי לילה בבוסטון
קניות בבוסטון
אוכל בבוסטון
ספורט בבוסטון
לטייל עם הילדים בבוסטון
ארה"ב
אתרי חובה
אוניברסיטת הארוארד
שכונת "ביקון היל"
מגדל ג'והן האנקוק
אנדרטת בונקר היל
פסלו של ג'ורג' וושינגטון
פסלו של פול ריברה
מגדל השעון
אתרי שותפים
מדריך טיולי תרמילאים
מדריך לחופשה בישראל
מדריך לחופשות יוקרה
מדריך לחופשות משפחתיות
מדריך לחופשה באירופה
מדריך לחופשות קיץ זולות
הצעות לחופשות בטן גב
מדריך חופשות סקיהגעה
היסטוריה
טלפונים חשובים
כרטיסי הנחות
למטייל הדתי
לשכות התיירות
מקורות מידע נוספים
תחבורה
אינטרנט אלחוטי (wifi)
מתן תשר - טיפים
סיור במפעל לייצור בירה
כיצד הייתם מתארים את בוסטון יותר מכל?
אנגליה של ארצות הברית
העיר המסמלת יותר מכל את מאבק החירות האמריקאי
מרכז טכנולוגי מפותח
מרכז אינטילקטואלי מבורך

היסטוריה

היסטוריהכפי שנהגו האירופים בכיבושים חדשים כך נהגו גם כאן: ראשונים הגיעו המיסיונרים. היה זה ב-1624. משלחת חלוץ בהנהגת הכומר ויליאם בלקסטון הגיעה למפרץ מסצ'וסטס. העיירה שהוקמה ע"י המשלחת נשאה את השם "טרי-מאונטיין" (שלוש הגבעות). לאחר שש שנים, כאשר העיר כבר תפקדה כמרכז החיים והתרבות הפוריטנית של העולם החדש, הגיע נציגה הקשיש של חברת "מפרץ מסצוסטס", ג'ון ווינטרופ והיישוב הוכרז כקולוניה.

שמה הנוכחי של העיר נקרא על שמה של עיירת המקור האנגלית במחוז לינקולנשייר שממנה יצאה קבוצת מתיישבים שהגיעה לבוסטון. רוח העיר הפוריטנית הייתה בכל, החל בממשל, שנשען על החוק התנ"כי וכלה בחינוך.

ב-1635 הוקם בעיר בית הספר הקתולי הציבורי, שעד היום מתפקד כבית ספר ציבורי מעולה. שנה אחר כך הוקמה אוניברסיטת הרווארד בעיירה השכנה קיימבריג'.
ב-1653 הוקמה הספרייה הציבורית של בוסטון.
בשנת 1684 המושבה חוזרת לשליטה של אנגליה לאחר שפג תוקף הזכיון של חברת מפרץ מסצ'וסטס.
ב-1704 הוקם בעיר עיתון הראשון של 13 הקולוניות של העולם החדש . ניו אינגלנד התברכה בקו חוף הכולל נמלים טבעיים רבים (אסקס, פלימות', פרובידנס וסאלם), ובכל זאת, בוסטון בלטה כבר בתחילת המאה השמונה עשרה כעיר הנמל הגדולה והחשובה בניו-אינגלנד.

כעיר הראשית באזור, היא משכה את תשומת הלב של הנהגת האימפריה הבריטית. כאשר המלך ג'ורג' השלישי והפרלמנט שלו החליטו לגבות מסים מתושבי הקולוניות, המסים הוטלו ראשית על בוסטון (1767). בוסטון גם הובילה את ההתנגדות להחלטה זו וכאן החל המרד כנגד אנגליה.

תושבי העיר, שהיו בעלי תודעה דמוקרטית גבוהה התנו את תשלום המסים, בייצוג הולם שלהם בממשל הבריטי. הכתר הבריטי באותן שנים היה דמוקרטי לכאורה, ולא יכל להיענות לדרישות הקולוניה התובענית. הוא הסיר את המסים השונים, אך השאיר מס סמלי אחד שיזכיר למתיישבים את ריבונותם – מס התה. סוחרי העיר אולצו לקנות את תה אך ורק מחברה מסוימת ונאלצו לשלם עליו מס כבד.

ב-1770, במהלך הפגנת האזרחים כנגד הכתר הבריטי, פתחו חיילים בריטיים באש לעבר מפגינים, והרגו חמישה מהם. אירוע זה כונה לימים "הטבח בבוסטון".
ב-16 בדצמבר 1773 התמרדו התושבים כנגד הדרישה לשלם את המס – כ-7000 מתיישבים בהנהגת סמואל אדמס (לימים נשיאה השני של ארה"ב) השתלטו על שלוש ספינות, והשליכו 40 טון עלי התה שהובילו אל הים – שהפך לבריכת תה ענקית.

כתגובה ל"מסיבת תה" זו, סגרו הבריטים את הנמל. ב-17 ביוני 1775, חודשיים לאחר התחלת המלחמה, התרחש הקרב הגדול הראשון במהפכה, בו נחלו המתיישבים תבוסה. ה"טבח בבוסטון" ומסיבת התה הבוסטונית היו אירועים רבי משמעות בהתפתחות הרגישות המהפכנית של בני העיר, וקרב בנקר היל גיבש וחרץ את ההחלטה לדרוש עצמאות מהכתר הבריטי.

באוגוסט 1775 הכריז הכתר הבריטי על המושבות כמורדות, והקרבות נמשכו עד הדיפת האנגלים על ידי כוחות המהפכה בראשות ג'ורג' וושינגטון במרץ 1776. במאי 1776 החל משא ומתן רשמי בין הכתר והמושבות שהוביל לייסוד איחוד המדינות – ארצות הברית - בארבע ביולי 1776. המלחמה באנגלים נמשכה עד 1781, ושנתיים אחר כך נחתמו הסכמי שלום סופיים, בהם הכירה האימפריה הבריטית בריבונות ארצות הברית.

בעקבות המרד הבוסטוני העיר סבלה ממשבר כלכלי שכן הממשל הבריטי טרפד את הסחר הימי באמצעות שליטתו בקולוניות רבות בעולם. בוסטון מצידה, פיתחה קשרי מסחר חדשים, ואט אט השתקמה ופרחה. תהליך ששיאו שגשוג מסחרי ותעשייתי בין סוף המאה ה-18 לאמצע המאה ה-19.

עיקר ההון צמח מבניית אוניות, סחר ימי ותעשיית טקסטיל והנעלה. צמיחה שבאה לידי ביטוי בבניה מסיבית של אחוזות פאר בשכונות "ביקון היל" ו"באק ביי", משכנן של המשפחות העשירות בעיר.

בסופה של המאה ה-19 חלה ירידה מסוימת במעמדה והדבר נבע מהתפתחותן של ערי נמל אחרות ומהתפשטות הגבולות הלאומיים מערבה. הקש האחרון ששבר את גב הגמל הבוסטוני היה המעבר של תעשיית הטקסטיל וההנעלה לדרום, שם כח העבודה היה זול יותר.

הפרופיל האתני והכלכלי של העיר השתנה משמעותית בעקבות הגעתם של אלפי מהגרים איריים בסוף המאה ה-19, לאחר שפרץ מחסור חמור בתפוחי אדמה באירלנד. המגוון האתני המשיך לגדול עם קליטת גלי הגירה מאיטליה, פורטוגל והאימפריה העותומנית במאה ה-20.
 

<< חזור
comments powered by Disqus
קישורים ממומנים

מידע שימושי

הגעה
דרכי הגעה לבוסטון ...
לכתבה המלאה >>
טלפונים חשובים
מספרי חירום וטלפונים חשובים ...
לכתבה המלאה >>
כרטיסי הנחות
מגוון כרטיסי הנחה המקנים הנחה ושרותים לתייר בבוסטון ...
לכתבה המלאה >>
למטייל הדתי
רשימת בתי כנסת בבוסטון ...
לכתבה המלאה >>
לשכות התיירות
אתרי אינטרנט ומספרי טלפון של לשכת התיירות בבוסטון ...
לכתבה המלאה >>
מקורות מידע נוספים
אתרים מומלצים שניתן להיעזר בהם ...
לכתבה המלאה >>
תחבורה
אפשרויות תחבורה בבוסטון ...
לכתבה המלאה >>
לכתבות נוספות >>
קישורים ממומנים
מבצע השבוע !שעון מקומי
שעון ישראל
דף הבית | אודות | הצהרת פרטיות | תנאי שימוש באתר | מפת אתר | פרסם אצלנו | צור קשר
נקסטרגט אינטראקטיב - קידום אתרים Enhanced By   |   אפסייט בניית אתרים Powered By
Designed by Duck Design   |   נטריפ מידע תיירותי Info By    |    רכבות באירופה